Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Informacje o sklepie

Ogrodnictwo zainicjował w 1966 roku Piotr Licznerski.

Podstawą tworzonej przez niego kolekcji roślin sukulentycznych był zakup ponad tysiąca gatunków nasion w najstarszym w Europie ogrodnictwie Waltera Haage Jr. (Erfurt, dawne NRD) oraz dalsza owocna współpraca z tą firmą.

Przez kilkadziesiąt lat, do dnia intergacji z Unią Europejską, ogrodnictwo specjalizowało się w produkcji kaktusów miniaturowych. Ogrodnictwo dostarczało rocznie do pięciuset tysięcy roślin rocznie do wszystkich zakątków Polski. Po otwarciu rynków w ramach UE Ogrodnictwo rozpoczęło produkcję i dystrybucję również na rynku międzynarodowym.

Od roku 2008 Ogrodnictwo prowadzi sprzedaż kaktusów przez najbardziej rozpoznawane międzynarodowe platformy sprzedażowe, między innymi na portalu eBay, który docenił działalność Ogrodnictwa poprzez wyróżnienia w kategoriach: innowacyjność, zasięg sprzedaży, wielkość obrotów oraz jakość obsługi.

Boroscy

W kolejnych latach Ogrodnictwo rozwijało się nie tylko pod kątem powiększania kolekcji i wchodzenia na nowe rynki zagraniczne.

Piotr Licznerski rozwijał Ogrodnictwo również poprzez swoją działalność naukową ukierunkowaną na hodowlę nowych odmian kaktusów. Jego współpraca z bydgoskim Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym zaowocowała pracą magisterską o mikrorozmnażaniu kaktusów w warunkach in vitro, oraz otwarciem przewodu doktorskiego na temat wpływu promieniowania jonizującego na barwę siewek, zmian biologicznych i molekularnych u wybranych gatunków kaktusów.

Piotr Licznerski jest również wykładowcą przedmiotu: hodowla roślin sukulentycznych. Efektem jego pracy naukowej i praktycznej są setki nowych odmian kaktusów, z których część jest przygotowywana do rejestracji w UE. Piotr Licznerski jest też aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów uhonorowanym srebrną odznaką "Za zasługi dla PTMK".

Boroscy

Kontynuatorką emerytowanego już założyciela ogrodnictwa jest jego córka Dominika.

Ogrodnictwo oparte jest na wieloletnim doświadczeniu oraz pracy dwóch pokoleń. Kolekcja wciąż rozwija się, zarówno dzięki bezpośrednim kontaktom z kolekcjonerami w całej Europie oraz korespondencyjnie z firmami z poza Europy, jak i ciągłemu zdobywaniu i rozszerzaniu wiedzy.

Obecnie liczy ona ok. półtora miliona roślin i obejmuje ponad 8000 gatunków i form kaktusów. W najbliższej przyszłości Ogrodnictwo zamierza wprowadzić do kolekcji również mutanty kolekcjonerskie, co poprzedzone zostanie poszerzeniem mateczników i odnowieniem istniejących mateczników sukulentów.

Boroscy
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 1110 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Jak zawsze szybko i profesjonalnie. Rośliny śliczne, świetnie zabezpieczone do transportu.
2024-05-19
Wszystko ok, polecam
pixel